Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rockové legendy - Jethro Tull

22. 5. 2008

JETHRO TULL

 

Čtveřice vznikla v prosinci 1967. Pilířem nesčetných čtyř až šestičlenných sestav se stal skotský skladatel, textař, zpěvák, flétnista, ale i příležitostný hráč na kytaru, mandolínu a dudy Ian Anderson (nar. 10. 8. 1947 Edinburgh, Skotsko). K Andersonovi se přidal baskytarista Glenn Cornick, kytarista, zpěvák Mick Abrahams a hráč na bicí nástroje Clive Bunker. Po několika názvech si čtveřice zvolila Jethro Tull, podle zemědělského vynálezce z 18. století.. V lednu 1968 kvartet vydal debutový singl "Sunshine Day". Ian si oblékal šaškovské barevné kostýmy, stylizoval se do role starce, křepčil na pódiu jako skvělý ekvilibristický tanečník skotačící na jedné noze a svoji originální inspirací středověkým folklórem získal respekt odborníků. Ve svých skladbách míchal dohromady prvky folku, blues a jazzu.

Své první vystoupení si kapela odbyla v londýnském klubu Marquee v únoru 1968 a v říjnu téhož roku debutovala s albem "This Was". Poté kapelu opustil Mick Abrahams, kterého nahradil kytarista Martin Barre, jenž se stal po Andersenovi druhým nejdůležitějším a nejvěrnějším členem souboru. V květnu 1969 skupina zaznamenala s jeho první kytarovou nahrávkou úspěch se singlem "Living in the Past" (# 11 USA; # 3 GB). Andersonem složené album "Stand Up", s převzatou kompozicí "Bouree" od J. S. Bacha se vyšvihlo na první příčku britských alb. Při natáčení LP "Benefit" se k Jethro Tull přidal klávesista hrající na klavír i varhany John Evans. Album se prosadilo i v zámoří, kde v Americe dosáhlo jedenácté příčky. V červenci 1970 již skupina vystupovala na americkém Atlanta Pop Festivalu (Byron, Georgia) před více než 200 000 lidmi. Po dalším americkém turné opustil skupinu v listopadu téhož roku Glenn Cornick, jehož baskytaru převzal Jeffrey Hammond - Hammond.

Společně pak pětice Jethro Tull nahrála jedno ze svých klíčových alb, "Aqualung". Příběh o přátelství mezi tulákem a bohem, napadající poměry organizovaného náboženství dopomohl desce k sedmé pozici v USA a dalšímu úspěšnému zaoceánskému turné. Nový bubeník Barriemore Barlow udával rytmus na další výborné desce "Thick as a Brick", která se poprvé lépe umístila v Americe, kde dosáhla absolutního vrcholu, než v Británii. Další, také americká albová jednička "A Passion Play" se však už kritikům nezamlouvala tolik jako předešlá, fascinující tvorba kapely. Nový baskytarista John Glascock se k Jethro Tull připojil během nahrávání LP "Too Old to Rock'n'Roll, Too Young to Die". Poté, co si bizardní básník, komediant, trubadůr a majitel lososí farmy (na ostrově Skye) Ian Anderson napsal a odzpíval jakési role žebráka ("Aqualung"), minstrela ("Minstrel in the Gallery") a stárnoucího rockera ("Too Old to Rock'n'Roll: Too Young to Die!") nalezl nové albové motivy v přírodě. Po folkovém počinu "Songs from the Wood", odrážejícím Andersenovou vášeň pro anglické folkové písničky, posílil v květnu 1977 Jethro Tull klávesista David Palmer. Několik týdnů před vydáním alba "Stormwatch" zemřel na srdeční komplikace John Glascock a Ian Anderson od té doby častěji obměňoval obsazení kapely.

Ian Anderson postupně rozvinul původní bluesové zaměření kapely na charakteristickou symbiózu rocku, folku, jazzu, staroanglické hudby a nenechal se příliš zaskočit ani nástupem elektroniky. Skupina si libovala v tématických albech, jejíž obsah sdělovala při koncertech i prostřednictvím filmových projekcí a kulis. Nejfolkovějším albem Jethro Tull jsou "Písně z lesa" a jejich pravým opakem je synteticko-rockový paskvil "Under Wraps", jenž to dotáhl pouze na 76 příčku amerického žebříčku. Mezi komerční propadáky Jethro Tull patří také jakési unplugged elpíčko "A Little Light Music", které pohořelo dokonce jen na americkém 150 místě. Ke kuriozitám patří, že za poněkud přitvrzené album "Crest of a Knave" kapela získala v únoru 1989 cenu Grammy. V tomto tvrdším duchu se pak nesla i LP deska "Rock Island".

Nejpřesvědčivější jsou Jethro Tull na pódiu. To dokumentuje i naprosto vynikající koncertní dvojalbum "Live - Bursting Out", které je jedním ze živých skvostů v celé rockové historii. V roce 1999 vydala kapela Jethro Tull (na obalu transformována na J-Tull) studiové album pod názvem "Dot Com", což je součastně i název oficiálního webu této proslulé kapely.

Skupina Jethro Tull naposledy koncertovala v České republice 19. května v Praze, 20. května v Brně a 21. května 2004 v Polné u Jihlavy.

Jethro Tull si pro podzimní severoamerické turné v roce 2004 připravili jeden akustický a jeden 'elektrický' set. Šňůra čítající osmnáct koncertních zastávek byla odstartována 1. listopadu 2004 v hlavním městě státu Iowa - Des Moines. Každé vystoupení začalo akustickými skladbami Jethro Tull, mezi nimiž nechyběly písničky z Andersonova sólového alba "Rupi's Dance" a také vánoční songy z počinu "The Jethro Tull Christmas Album". Druhá polovina koncertu byla rocková a naplňovaly ji i skladby, které od svého vzniku v roce 1971 prakticky nebyly přehrávány před obecenstvem. Z klasického alba "Aqualung" tak zaznívaly hned tři tituly - "Hymn 43", "Slipstream" a "Up to Me". Během tohoto 'elektrického' setu nechyběly rockovější písničky z vánočního alba Jethro Tull. Vedle zpěváka, flétnisty a multi-instrumentalisty Iana Andersona se na pódium postavili kytarista Martin Barre, klávesista, hráč na tahací harmoniku a multi-instrumentalista Andrew Giddings, baskytarista Jonathan Noyce a bubeník a perkusista Doane Perry.

Kapela za celou kariéru prodala 41 miliónů kopií svých alb. Jethro Tull mají na svém kontě 60 zlatých a platinových desek. Celkově odehráli přes dva tisíce koncertů, které ve 37 zemích navštívilo více než 15 miliónů fanoušků.

Jethro Tull oslaví v roce 2008 čtyřicet let od vydání debutového alba "This Was". A k tomu chystají speciální turné, jehož jediná zastávka v České republice bude 21. června 2008 v přírodním amfiteátru hradu Loket.

Diskografie

   CD
1968
This Was    
1969
Stand Up!    
1970
Benefit    
1971
Aqualung    
1972
Thick as a Brick    
1972
Living in the Past (2LP; kompilace)    
1973
A Passion Play    
1974
War Child    
1975
Minstrel in the Gallery    
1976
Too Old to Rock'n'Roll: Too Young to Die!    
1976
M.U. - Best of Jethro Tull Vol. 1 (kompilace)    
1977
Songs from the Wood    
1978
Heavy Horses    
1978
Live - Bursting Out (živé 2CD)    
1978
Repeat - Best of Jethro Tull Vol. 2 (kompilace)    
1979
Stormwatch    
1980
A    
1982
The Broadsword and the Beast    
1984
Under Wraps    
1985
Original Masters (kompilace)    
1987
Crest of a Knave    
1988
20 Years of Jethro Tull (5LP; kompilace)    
1989
Rock Island    
1991
Catfish Rising    
1991
25th Anniversary Box Set (kompilace)    
1991
The Other Box Set (kompilace)    
1992
A Little Light Music (živě; 2LP)    
1992
Nightcap (1972-1991) (2LP; kompilace)    
1995
Roots to Branches    
1995
Divinities: 12 Dances    
1997
Trough the Years (kompilace)    
1999
Dot Com (jako J-Tull)    
1999
Best of (kompilace)    
2001
The Very Best of (kompilace)    
2002
Living with the Past (živě; kompilace)    
2003
The Jethro Tull Christmas Album (znovu natočené staré skladby)    
2004
Live at the Isle of Wight 1970 (živě)    
   DVD
2002
Living with the Past Recenze
2004
A New Day Yesterday

OFICIÁLNÍ STRÁNKY :

www.jethrotull.com/

 

 

logo


stáhnout mp3