Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rockové legendy - Jiří Schelinger & F.R.Čech

29. 10. 2008

JIŘÍ SCHELINGER

www.schelinger.ic.cz/ 

http://www.supermusic.sk/skupina.php?idskupiny=113

www.zpevnik.wz.cz/

www.mp3-ke-stazeni-zdarma.eu/

 

 

 

 

 

 Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

Jiří Schelinger se narodil ve vesničce Bousov, ležící  nedaleko Čáslavi. Jeho otec byl učitelem hudby a on sám brzy propadl muzice.Jeho první kapelou, kterou založil již na základní škole a ve které hrál na kytaru, byla Nothing But Nothing. Později vystupoval v barové kapele Ivo Trojana Smaragd. Poté nastoupil na místo kytaristy a zpěváka bluesové kapely The Happy Five. Ta však odjíždí na angažmá do Finska bez J. Schelingra a ten přijímá nabídku Karla Šípa a stává se členem jeho skupiny Faraon. S tou natáčí roku 1972 svůj první velký hit, píseň Holubí dům. V roce 1973 pak přechází ke kapele Františka Ringo Čecha, se kterou v roce 1977 koncertoval i s kapelou Smokie.

13. dubna roku 1981 za dosud nevyjasněných okolností skáče Schelinger z bratislavského Starého mostu do Dunaje. Jeho mrtvé tělo bylo vyloveno z vody 7. května 1981 u osady Bodíky, v katastru obce Horný Bar. Protože nebylo prokázáno cizí zavinění, byla zpěvákova smrt uzavřena jako nešťastná náhoda. To, že jeho tělo nebylo nikdy identifikováno nikým z jeho rodiných příslušníků či alespoň známých, vede některé jeho fanoušky k domněnce, že skok přežil a žije někde v ústraní.

Přes svůj krátký život se stal Schelinger legendou československého bigbítu. Jeho zpěv je dodnes jedním z nejcharakterističtějších v naší rockové historii, zpěvákovy hity jsou stále populární.

Diskografie

LP desky

CD desky

Kompilace

  • (2003) To byl váš hit - 70. léta (Levné knhy, FR Centrum -11. Holubí dům)
  • (2006) Legendy českého popu 70.léta (Universal Music -09. René, já a Rudolf)
  • (2006) První originální Karaoke (Universal Music, DVD -02. Holubí dům)
  • (2007) 40 největších hitů - Karel Svoboda (Universal Music -18. Což takhle dát si špenát/11. Hudba radost dává
  • (2007) Hity z českých filmů a pohádek 1+2 (Popron, -02. Což takhle dát si špenát-cd2/19. Hop, a je tu lidoop-cd2)
  • (2007) Platinum Collection - Karel Svoboda (EMI, 10. Což takhle dát si špenát)

FRANTIŠEK RINGO ČECH

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

František Ringo Čech, původním jménem František Čech

(9. července 1943 Praha) je český bubeník, zpěvák, textař, herec, politik, publicista, scénárista, divadelník, naivní malíř a spisovatel. Člověk, který kolem sebe neustále vytváří image velmi vtipného, energického a bystrého muže mnoha různorodých zájmů jakož i mnoha rozličných uměleckých řemesel.

 

Pochází z rodiny známého českého hudebníka, je synem písničkáře Františka Čecha pražského. Vyučil se televizním opravářem, poté studoval hru na bicí na pražské konzervatoři u profesora Vlasáka. Jako bubeník nejprve působil v několika souborech hrajících tradiční jazz, z nichž nejznámější byl soubor vedený Pavlem Smetáčkem. V roce 1963 se František Čech stává členem skupiny Olympic, se kterou účinkoval v Divadle Semafor v představení Ondráš podotýká. Z tehdejší doby pochází umělecké přízvisko Ringo podle vzoru bubeníka Beatles Ringo Starra. V Olympicu také začal psát své první písňové texty, v roce 1965 byl vyhlášen nejlepším bigbeatovým bubeníkem. V závěru roku 1965 ale odchází do amerického Las Vegas, kde hrál na bubny v Černém divadle hotelu Tropicana. Zde měl možnost se poznat s mnohými předními americkými jazzovými hudebníky. S některými z nich si i zahrál. Po návratu do vlasti v roce 1967 sestavil ze špičkových českých hudebníků „festivalový“ bigbeatový orchestr Rogers band, se kterým se zúčastnil 1. bigbeatového festivalu v pražské Lucerně. V roce 1968 se svým bratrem saxofonistou Svatoplukem Čechem z této skupiny odešel a založil novou rockovu skupinu Shut Up, která pak vystupovala de facto jakožto 2. orchestr Divadla Semafor v představeních Šimka a Grossmana a v sólovém představení Jiřího Šlitra Ďábel z Vinohrad i v dalších hrách. Z té doby se také patrně datují jeho první pokusy o komiku, v pozdějším semaforském představení Kytice hrál poustevníka. V roce 1982 se soubor Shut Up přejmenoval na Skupinu Františka Čecha.

František Ringo zde již nehrál na bubny, ale pouze na bonga a působil zde jako speaker kapely resp. velice vtipný moderátor. Nadále intenzivně psal hudbu i texty nejen pro svoji kapelu, ale i pro různé interprety z oblasti rocku, jazzrocku i středního proudu. Psal také české texty na hity odposlouchané či natočené z rádia Luxembourg, psal povídky, básničky pro děti, vymýšlel scénáře. V televizi moderoval zábavné programy Ring volný a Hovoří a zpívá F. R. Čech. Mimo toho všeho také občas zpíval. Po Jiřim Kornovi a Viktorovi Sodomovi se hlavní pěveckou hvězdou jeho souboru stal tehdy velmi nadějný zpěvák Jiří Schelinger. S ním si i zahrál ve filmu Romance za korunu a Na startu je delfín, kromě toho spolu také připravili hudbu k libereckému divadelnímu představení hry na motivy Páralovy novely Mladý muž a bílá velryba. Tuto spolupráci přerušila násilně smrt Jiřího Schelingera v roce 1981, což způsobilo i zánik kapely. Sólové album František Ringo Čech pak natočil s hudebníky ze skupiny Projektil.

Počátkem 80. let podstatně vzrostlo jeho nehudební působení na poli literárním a v oblasti naivního malířství. Psal scénáře, v roce 1983 založil svůj vlastní divadelní soubor Čechovo prozatímní divadlo, ve kterém působil jako hlavní autor, umělecký vedoucí, ředitel i herec. Parodické zájezdové divadlo, které kritiky velmi udivovalo a pobuřovalo nejen svým nezvyklým naivisticky laděným humorem, ale i faktickým divadelním neumětelstvím (patrně cílevědomým), nicméně mělo u obyčejných diváků velký úspěch, diváci se při Čechových humoriádách velmi dobře bavili, počty repríz jednotlivých her šly do mnoha stovek či více. V 90. letech se F. R. Čech pokusil svoje naivní divadelní humoriády neúspěšně přenést i do české politiky, což se mu naštěstí (či bohužel) nepodařilo ani v jedné z četných politických stran, jenž po listopadu '89 poctil svým členstvím. František Ringo Čech se ale (kupodivu všech svých osobních kritiků) prosadil i jako naivní malíř, jeho výtvory stále více pronikají i na uměleckou půdu renomovaných galerií. Pan F. R. Čech je člověk, který neustále své příznivce a obdivovatele jakož i své kritiky a odpůrce něčím novým udivuje. Činí tak především jak svojí neutuchající aktivitou tak šířkou svých uměleckých zájmů, jedná se lidskou bytost, která je bezesporu nepřehlédnutelná stejně tak jako je nepřehlédnutelný rozměr všech jejích osobních ambicí.