Mistři světa-Tigran Petrosjan
Tigran Petrosjan
Tigran Petrosjan (* 17. června 1929 - 13. srpna 1984) byl arménský šachista, mistr světa v šachu v letech 1963 až 1969 za Sovětský svaz. Přezdívalo se mu Železný Tigran, protože jeho hra byla známá jen stěží prorazitelnou obranou. K zápasu o titul mistra světa se dostal po vítězství na turnaji kandidátů 1962 po dramatickém souboji s Keresem. Pocházel z chudé arménské rodiny. Dětství prožil v Tbilisi. Za druhé světové války ztratil oba rodiče a živil se různými zaměstnáními. Krátce po válce se odstěhoval do Moskvy, kde žil až do své smrti. Povoláním byl novinář.
Šachy se naučil hrát ve svých osmi letech. Mezi jeho první úspěchy patří vítězství na mistrovstvích Arménie 1945 – 1948 a v dorosteneckých mistrovstvích SSSR 1946.
Botvinnik kdysi řekl, že chce-li šachista dosáhnout vynikajících výsledků, musí mít kromě talentu ještě pevné zdraví, píli a bojovnost. Všeho měl Petrosjan dostatek, jen bojovnost mu chyběla.
Píli ho naučil život. Petrosjan patřil k té generaci, která vyrůstala a dospívala v těžkých válečných letech. Brzy ztratil otce i matku, musil začít pracovat a zároveň chodil do školy. Těžké dětství nepochybně ovlivnilo formování jeho charakteru. Záhy se naučil být spokojen s málem.
Začátek Petrosjanovy šachové dráhy sledoval v Domě pionýrů v Tbilisi zkušený pedagog mistr Ebralidze, který dokázal v chlapci objevit nevšední vlastnosti.
Mladý Petrosjan byl vděčný pedagogický objekt; jako houba do sebe nasával myšlenky svého učitele, který uctíval Nimcovičovy ideje a Capablanku měl za ideál.
Na Petrosjanově příkladu je vidět, co dokáže vytvořit jednota dvou lidí - učitele a žáka. Víru v nezvratnost a logiku dějů na šachovnici přijímal mladý šachista bez odmluv nejen proto, že to odpovídalo jeho charakteru, ale i že ho to mělo chránit před ztrátami, kterých měl chlapec při prvních krocích velmi mnoho. Mladí šachisté mají obvyklé rozvinutý taktický postřeh. Avšak Petrosjan již od počátku prokazoval poziční cit. Dokázal se ovšem orientovat i v taktice, rychlé počítal varianty; když viděl korektní oběť, obětoval, když kombinace vyžadovala přesný přepočet, počítal a kombinoval. Avšak k dvojsečným zbraním se uchyloval zřídkakdy, protože se domníval, že hlavní je v šachové hře logika.
Hluboce se mýlili ti, kdo si mysleli, že postačí vtáhnout Petrosjana do zápletek a pak bude již snadnou kořistí. Čím složitější byla pozice, tím vynalézavěji Petrosjan hrál. O tom se přesvědčil Boris Spasskij, jeho soupeř v zápase o titul mistra světa v roce 1966.
Mistrovství mladého Petrosjana rostlo od turnaje k turnaji. Demonstroval vyzrálou hru, pro kterou bylo typické citlivé chápání pozice, výjimečná intuice a vysoká technika hry. V roce 1947 se stal mistrem, za dva roky získal právo účasti ve finále mistrovství SSSR, v soutěži, která pro mnohé mistry zůstává nedostižným snem. Jeho debut byl skromný, skončil šestnáctý. Ani příští mistrovství mu nepřineslo úspěch, byl 12.-13. Avšak oba tyto turnaje byly pro mladého mistra skvělou školou.
Lze říci, že to byly poslední turnajové neúspěchy Tigrana Petrosjana. Na XIX. Mistrovství SSSR v roce 1951 byl již 2.-3, téhož umístění dosáhl následující rok na mezipásmovém turnaji a na základě těchto úspěchu se stal velmistrem. Na turnaji kandidátu MS obsadil páté místo. Za relativně krátkou dobu pronikl mezi nejlepší šachisty světa. Prvních míst má na výsledkové listině snad méně než někteří jiní, ale stabilitu výsledků mu může mnoho závidět.
Někomu se jeho styl hry nelíbil: málo kombinací, na šachovnici je příliš racionální, někdy je příliš mírumilovný, dává přednost technickým metodám před otevřeným bojem. Ale proč by měl být špatný styl, který přináší tak vynikající výsledky? V cyklu turnajů k mistrovství světa byl Petrosjan vždy mezi kandidáty na nejvyšší titul.
Moudrá turnajová taktika mu pomáhala více než ostatním rozdělit síly při maratónské délce turnaje kandidátu v Curacao v roce 1962. A již následující rok složil nejtěžší zkoušku - sehrál zápas o mistrovství světa s Botvinnikem, jehož vítězství nejednou obdivoval.
Byla to velmi obtížná zkouška. Miska vah se skláněla tu na jednu, tu na druhou stranu. Po 14. partii byl stav vyrovnaný, avšak Botvinnik k tomu musil vynaložit neúměrné úsilí. Ani pak nebylo snadné udolat nejlepšího "obranáře" na světě. Převaha mladšího Petrosjana se projevila v závěrečných partiích - zvítězil +5=15-2.
Po šest let byl Petrosjan mistrem světa. Odrazil první nápor Spasského v roce 1966, avšak druhý pokus Spasského byl přece jen úspěšný.
Petrosjanova síla se tím nezmenšila. Znovu byl mezi těmi, kdo bojovali o mistrovský titul. V roce 1975 se stal počtvrté mistrem Sovětského svazu a předváděl jako dříve virtuózní šachovou techniku. Jeho intuice byla neomylná, mistrovství obrany nelze dost vynachválit. Tak jako dříve i dnes Petrosjan ví, co chce, jako by měl všechno naplánováno.
Na mistrovství Sovětského svazu v roce 1976 spatřili jeho příznivci docela jiného Petrosjana - odvážného, nadšeného, dokonce riskujícího. Dobyl "jen" bronzové medaile, ale charakter předvedl "mistrovský".
Soutěže MS v šachu
Soutěží MS v šachu se Petrosjan zúčastňoval 30 let.
Na mezipásmovém turnaji v Saltsjőbadenu skončil 2.-3., v turnaji kandidátů v Zurichu 1953 byl 5.
Na mezipásmovém turnaji Göteborgu 1955 byl 4., v turnaji kandidátů v Amsterdamu 1956 se dělil o 3.-7. místo.
Na mezipásmovém turnaji v Portoroži 1958 byl 3.-4., v turnaji kandidátů v Jugoslávii 1959 byl 3.
Na mezipásmovém turnaji ve Stockholmu byl 2.-3.
V turnaji kandidátů, který se hrál na ostrově Curaçao v Nizozemských Antilách v roce 1962 po napínavém boji zvítězil, když jako jediný z účastníků neprohrál žádnou partii (měl 8 výher a 19 remíz). Po celý turnaj podával vyrovnaný výkon, závěrečná kola hrál úplně bez rizik na remízy. Tato taktika mu nakonec přinesla úspěch. Jeho nejvážnější soupeř Paul Keres se o 1. místo připravil nečekanou prohrou v předposledním kole s hráčem, kterého snadno porazil ve třech předcházejících partiích.
V roce 1963 sehrál Petrosjan zápas o titul mistra světa s Michailem Botvinnikem. Vedení se ujal Botvinnik hned v 1. partii. Petrosjan vyrovnal v 5. partii po výborné hře v koncovce. V 7. partii Botvinnik nerozehrál dobre otevření a Petrosjan šel do vedení. V dalších partiích Botvinnik vytrvale útočil, Petrosjanovi se až do 13. partie dařilo úspěšně bránit, ve 14. partii Botvinnik vyrovnal. Zdá se, že tato část zápasu stála Botvinnika mnoho sil (bylo mu 52 let). V 15. partii předvedl Petrosjan jeden z mála útočných výkonů své kariéty a znovu a definitivně získal vedení. V 18. a 19. partii Petrosjan dvakrát vyhrál vyrovnanou koncovkou a o výsledku bylo rozhodnuto. Poslední tři partie skočily rychlými remízami. Petrosjan se stal po výhře v poměru 12½:9½ (5:2, =15) 9. mistrem světa v šachu.
V roce 1966 byl Petrosjanovým soupeřem v boji o titul MS Boris Spasskij. Zápas začal šesti remízami (v 5. partii Spasskij pokazil vyhrané postavení). V 7. partii se Petrosjan ujal vedení a v 10. partii získal po pěkné kombinaci dvojbodobý náskok. Ve 12. partii Petrosjan opět pěkně zakombinoval a měl na dosah 3. výhru, ale tesně před časovou kotrolou udělal chybu a partie skončila remízou. Výhrami ve 13. a 19. partii se Spasskému podařilo vyrovnat, ale Petrosjan vyhrál 20. a 22. partii. Výhrou v předposlední 23. partii Spasskij už jen snížil Petrosjanův náskok. Konečný výsledek zápasu byl 12½:11½ (4:3, =17) ve prospěch Petrosjana.
V roce 1969 se Petrosjan střetnul v souboji o titul znovu se Spasským, tentokrát však byl Spassij úspěšnější, když vyhrál 12½:10½ (6:4, =13).
V turnaji kandidátů v roce1971 porazil Petrosjan ve čtvrtfinále Roberta Hübnera 1:0, =6, když se po prohře v 7. partii Hübner vzdal. V semifinále porazil Viktora Korčného 5½:4½ (1:0, =9). Ve finále prohrál s Robertem Fischerem 2½:6½ (1:5, =3).
V turnaji kandidátů v roce 1974 vyhrál ve čtvrtfinále nad Lajosem Portischem 7:6(3:2, =8). V semifinále prohrál s Korčným 1:3, =1, když za tohoto stavu zápas vzdal.
Na mezipásmovém turnaji v Bielu (Švýcarsko) 1976 skončil 2.-4. V turnaji kandidátů 1977 prohrál ve s Korčným 5½:6½ (1:2, =9).
Na mezipásmovém turnaji v Rio de Janeiro 1979 skončil 1.-3. V turnaji kandidátů opět prohrál ve čtvrtfinále s Korčným 3½:5½(0:2, =7).
Na mezipásmovém turnaji v Las Palmas 1982 skončil 4.-5. a dále nepostoupil.
Vybrané partie :
http://www.chessgames.com/perl/ezsearch.pl?search=Petrosian
Odkazy :
http://www.so-tj-sokol-mosty.wz.cz/Kronika/kronika2.html
http://www.so-tj-sokol-mosty.wz.cz/Kronika/kronika2_8.html